flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Розпочала роботу конференція «Належне відправлення правосуддя – запорука громадської довіри до суду»

20 квітня 2018, 15:59

19 квітня 2018 року почала роботу конференція на тему: «Належне відправлення правосуддя – запорука громадської довіри до суду», участь в якій взяли члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та представники секретаріату Комісії.

Захід організовано Програмою USAID «Нове правосуддя» спільно з Вищою радою правосуддя, Радою суддів України та Державною судовою адміністрацією України.

Конференція має на меті визначення ключових елементів, які формують сприйняття громадськістю судової влади, та їх вплив на рівень довіри до суду; підкреслення важливості ефективного інформування суспільства про досягнення судової реформи; обговорення засобів налагодження конструктивного діалогу між судами і ЗМІ та комунікації судів з громадськістю; вироблення рекомендацій щодо комунікації результатів судової реформи, використовуючи сучасні комунікаційні стратегії та інструменти, для відновлення громадської довіри до суду та суддів.

До присутніх звернулися керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон, Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, Керівник відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні, Білорусі та Молдові Томас Вайт.

Із доповіддю «Довіра. Початок» виступила Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, наголосивши на тому, що судова влада вже не говорить про відновлення довіри до суду, йдеться про її підвищення. «Ми хочемо краще розуміти людей, якою вони бачать судову систему. І хочемо, щоб люди розуміли і нас. Щорічно судді розглядають 3 мільйони справ і лише 15% оскаржується. Отже, люди погоджуються з більшістю рішень», – зазначила суддя. Валентина Данішевська також окреслила 4 ключові напрями підвищення довіри громадян до суду: судові рішення, поведінка суддів, адміністрування судового процесу та комунікація із суспільством. «Про свої рішення ми повинні говорити першими. І цьому нам треба вчитись», – підкреслила Голова Верховного Суду.

Першу сесію конференції присвячено обговоренню факторів, які впливають на рівень довіри суспільства до суду. Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, презентував результати першої програми моніторингу судових процесів в Україні, а Бенджамін Вілсон, директор із комунікацій та зв’язків із громадськістю у коледжі Голдсмітc Лондонського університету, колишній керівник відділу комунікацій Верховного Суду Сполученого Королівства, розповів про стратегії, які застосовувалися для управління репутацією Верховного Суду Великобританії. Леслі Моран, професор школи права Біркбек Лондонського університету, ознайомив учасників з проектом «Візуальні зображення суддів» у контексті впливу візуальних засобів комунікації на довіру громадськості до судової влади. Вікторія Пратт, професор школи права Ратгерс Державного університету штату Нью-Джерсі, колишня голова Муніципального суду м. Ньюарк, штат НьюДжерсі, США, поділилася власним досвідом щодо активної ролі судді в питанні вияву поваги до учасників процесу під час відправлення правосуддя.

Під час другої сесії учасники дізналися про роль взаємодії судів та ЗМІ в контексті формування певного сприйняття громадськістю судової влади та її репутації в суспільстві. Тетяна Суярко, член Ради суддів України, суддя господарського суду Харківської області, розповіла про результати співпраці судів зі ЗМІ та навела успішні приклади з власного досвіду. Наталія Соколенко, журналістка, громадська активістка, співзасновниця Коаліції громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ», з позиції журналіста запропонувала шляхи поліпшення відносин судів зі ЗМІ. Анна Гончарик, експертка з комунікацій, надала поради судам щодо покращення комунікаційної політики задля підвищення прозорості та відкритості судової влади.

Третю сесію присвячено телепроектам про суд і викликам, які доводиться долати, щоб робити їх цікавими для аудиторії. Доповідачами виступили Леслі Моран, професор школи права Біркбек Лондонського університету; Світлана Запара, суддя у телевізійному проекті «Сімейний суд»; Дмитро Вовк, к.ю.н., доцент, директор Центру дослідження верховенства права і релігії Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Під час четвертої сесії доповідачі зосередили увагу учасників на важливості зв’язків із громадськістю, зокрема більш активному використанню судами соціальних медіа для підвищення рівня відкритості та прозорості судової влади. У своїй доповіді Володимир Кравчук, суддя Верховного Суду, член Ради суддів України, навів приклади використання суддями соціальних мереж. Лія Гуровіц, директорка зі зв’язків із громадськістю та ЗМІ судів Вашингтону Федерального округу Колумбія, поділилася позитивним досвідом використання судами платформи соціальних медіа та ефективної взаємодії зі ЗМІ під час слухання резонансних справ. Бенджамін Вілсон, директор із комунікацій та зв’язків із громадськістю у коледжі Голдсмітc Лондонського університету, колишній керівник відділу комунікацій Верховного Суду Сполученого Королівства, доповнив дискусію прикладом про використання Верховним Судом Великобританії соціальних мереж під час розгляду в грудні 2016 року політизованої справи про вихід Великобританії з ЄС.

У конференції взяли участь судді Верховного Суду, члени Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, посадові особи Державної судової адміністрації України та Національної школи суддів України, міжнародні експерти з питань комунікації, представники міжнародних донорських організацій, громадянського суспільства, аналітичних центрів, правничих шкіл, засобів масової інформації.

Вищу кваліфікаційну комісію суддів України на заході представили член палати з питань добору і публічної служби суддів Комісії Михайло Макарчук, член палати з питань добору і публічної служби суддів Комісії Степан Гладій, член кваліфікаційної палати Комісії Павло Луцюк, член кваліфікаційної палати Комісії Андрій Козлов та заступник керівника секретаріату Комісії Олександр Биструшкін.

Довідково:

Програма реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) працює в Україні з жовтня 2016 року.

Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, громадянському суспільству та народу України у здійсненні судової реформи з урахуванням конституційних змін 2016 року та Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки.

Програма «Нове правосуддя» ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх Проектів USAID «Україна: верховенство права» й «Справедливе правосуддя» та використовує їх досягнення для координації тісної співпраці з українськими партнерами, проектами USAID, Урядом США та іншими проектами міжнародних донорських організацій в Україні.

 

Джерело:

https://vkksu.gov.ua

Прес-служба ВККСУ